دکوراسیون اسلامی خانه

دکوراسیون اسلامی

هومتاز ادمین هومتاز

معماری و دکوراسیون اسلامی ترکیبی از فرهنگ و زیبایی

سبک دکوراسیون اسلامی پایبند به اصول معنوی است. با این وجود محوریت اصلی آن صمیمیت و البته سادگی است. با ورودی به خانه ای که دکوراسیون اسلامی دارد شما از هرگونه مشغله فکری دور خواهید شد و می توانید مبانی اخلاقی و دینی را در آن ببینید. مرز باریکی بین دکوراسیون سنتی و اسلامی وجود دارد که نباید آن را رد کنید. شما می توانید در این سبک از لوازم مدرن یا حتی قدیمی هم استفاده کنید. محدودیت زیادی برای شما وجود نخواهد داشت اما باید یک سری قواعد و اصول را رعایت کنید.

دکوراسیون اسلامی

اصلی ترین متریال به کار رفته در دکوراسیون اسلامی ایرانی

در دکوراسیون اسلامی توجه به معماری و بافت قدیمی و تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همین عامل باعث می شود تا شاهد طراحی های قدیمی و بسیار خیره کننده در ساختار چنین خانه هایی باشیم. از مهم ترین متریالی که برای طراحی داخلی چنین سبکی استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گچ بری

در اوایل دروان اسلامی بود که گچ در تزئینات داخلی بناهای ایرانی رواج یافت. از همان زمان استفاده از گچ بری در معماری و طراحی داخلی ایرانیان جز جدایی ناپذیر بوده و می توانید با استفاده از آن فضای مد نظرتان را به سلیقه خودتان تزئین کنید. البته باید دقت کنید که طرح گچ بری های دکوراسیون اسلامی با دیگر سبک ها متفاوت است و جزئیات بیشتری دارد که باعث خاص شدن ان شده است.

کاشی کاری

قرار دادن تابلوهای کاشی کاری شده بر روی دیوار های داخلی یا حتی دیوارهای بیرونی خانه می تواند جلوه ای خارق العاده به آن ببخشد. چنین کاشی کاری هایی روی دیوار باعث میشود یک فضای سنتی و بسیار زیبا داشته باشید. به سراغ کاشی هایی با طرح های سنتی و قدیمی و رنگ و لعاب های شاد بروید تا فضا را گرم و صمیمی کند. از این کاشی کاری ها می توان برای قسمت های داخلی حمام، اتاق ها و… به منظور تزئین بیشتر دیوارها هم استفاده کرد.

دکوراسیون اسلامی ایرانی

آجر

یکی از رایج ترین مولفه های شناختی دکوراسیون اسلامی ، وجود دیوارهای اجری در آن است. به کارگیری آجر برای ساخت سازه های باشکوه قدمت طولانی داشته و به زمان سلجوقیان باز میگردد. استفاده از آجرهایی که رنگ قرمز دارند و با خاک رس ساخته شده اند باعث می شود یک فضای ساده، گرم و صمیمی، اصیل و جذاب داشته باشید.

چوب

از اصلی ترین متریال های سازنده هر سبک دکوراسیون چوب های طبیعی هستند که جلوه ای بی نظیر به آن می بخشند. استفاده از لوازم چوبی با طراحی های قدیمی و ساده می تواند زیبایی دکوراسیون شما را بسیار بیشتر کند. در دکوراسیون اسلامی نیز کابینت های چوبی، مبلمان چوبی و… همگی باعث می شود یک فضای گرم و صمیمی و در عین حال جذاب و دوست داشتنی داشته باشید.

آینه و شیشه های رنگی در دکوراسیون اسلامی

یکی از متریال های محبوب در دکوراسیون اسلامی که باعث تمایز آن با دیگر دکوراسیون ها می شود، اینه کاری است. وجود آینه ها باعث انعکاس نور شده و فضا را دلباز و با نشاط نشان می دهد. اینه در هنر سنتی ارزش بسزایی دارد و در بسیاری از امکان تاریخی و مذهی هم از آن ها استفاده زیادی می شود. می توانید برای آینه کاری از قاب های گچی و… هم استفاده کنید تا جلوه آن را بیشتر کند. علاوه بر آینه ها، به کار گیری شیشه های رنگی برای تزئین دیوارها، پنجره ها، درب ها و… هم باعث زیباتر شدن فضا شما خواهد شد. این شیشه ها تنوع رنگی جذابی دارند که محیط را شادتر نشان می دهد. همچنین با عبور نور از آن ها سایه های رنگی جذابی ایجاد می کنند که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

چیدمان در دکوراسیون اسلامی چگونه است؟

برای چیدمان این دکوراسیون باید به سراغ لوازم قدیمی بروید که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار میگیرد. برای مثال: ظروف سفالی که روکش های سرامیکی دارند برای پذیرایی در چنین سبک های یک انتخاب خارق العاده است. می توانید از بشقاب های سفالی هم به عنوان دیوار کوب و تزئین فضا استفاده کنید. گلدان های سفالی و… هم میتوانند چیدمان شما را تکمیل کنند.

وجود طاقچه یکی دیگر از نشانه های معماری و طراحی اسلامی است که می توانید داخل آن از آینه شمعدان، قران، گلدان و… برای تزئین استفاده کنید.

دکوراسیون اسلامی

متکاها همیشه پایه ثابت در دکوراسیون سنتی و اسلامی هستند. می توانید بخشی از خانه ترجیحا سالن نشیمن را با استفاده از این متکاها بچینید. اما برای سالن پذیرایی باید از مبل استفاده کنید. مبلمانی که دارای فریم چوبی و ساده هستند و در ارتفاع های کوتاه تری ساخته می شوند برای این دکوراسیون مناسب خواهند بود. بنابراین استفاده از مبلمان مدرن امروزی، به خصوص انواع مبل و صندلی استیل ، تقریبا در دکوراسیون اسلامی ایرانی جای نخواهد داشت.

دکوراسیون ایرانی اسلامی

انتخاب فرش برای دکوراسیون اسلامی و ایرانی

فرش دستبافت ایرانی زبانزد همه جهانیان است. بی لطفی است اگر از فرش دستبافت ایرانی در دکوراسوین اسلامی استفاده نکنیم. این فرش ها تنوع طرح و رنگ زیادی دارند که با توجه به سلیقه خود می توانید آن را انتخاب کنید. توصیه میکنیم به سراغ رنگ های گرم بروید تا فضای شما را گرم تر نشان دهد.

توصیه های قرآنی برای دکوراسیون اسلامی

در آموزه های اسلامی، خانه محلی برای آرامش است. شما باید در این دکوراسوین آرامش را در محیط خانه برقرار کنید. از مهم ترین پیشنهادهای قرآنی برای دکوراسیون اسلامی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تابلو با آیه های قرآنی روی دیوار نصب کنید.
  • پرده های ضخیم و زیبا انتخاب کنید که حریم خصوصی شما را حفظ کند و مانع از بین رفتن عفت شما نشود.
  • طراحی و معماری سازه را به گونه ای انجام دهید که قسمت داخلی خانه از طریق درب ها قابل مشاهده نباشد.
  • آشپزخانه باید به گونه ای طراحی و چیدمان شود که حین آشپزی در معرض دید مهمانان نباشید.
  • بهتر است سرویس بهداشتی در مخفی ترین جای خانه شما قرار بگیرد و تا حد امکان در بیرون از فضای داخلی خانه باشد که متاسفانه در سازه های آپارتمانی قابل اجرا نیست.
  • بر سادگی چیدمان خود تاکید کنید از هر گونه تجمل دور باشید.
  • از تختخواب و رخت خواب های استاندارد استفاده کنید تا سلامت جسمی شما حفظ شود.
دکوراسیون اسلامی منزل