خانه کلاسیک شیک

دکوراسیون کلاسیک

هومتاز ادمین هومتاز

با دکوراسیون کلاسیک چیدمانی جاودانه و زیبا داشته باشید

در میان انواع سبک های دکوراسیون که در دنیای طراحی امروز وجود دارد، دکوراسیون کلاسیک همیشه جز محبوب ترین ها به حساب می آید. این سبک متشکل از هنرها و طرح های معماری یونان و رم باستان است که ظریف کارهای جذاب زیادی دارد. در چنین چیدمانی شما باید از تقارن و تناسب پیروی کنید و یک هارمونی شکیل ایجاد نمایید که هیچگاه از مد نمی افتد.

منحصر به فرد بودن این دکوراسیون از ویژگی های بارز آن است. شما نمی توانید دو خانه با دکوراسیون کلاسیک پیدا کنید که اجزا و ساختار آنها مشابه یکدیگر باشد. هرچند که هردو آن ها پایبند به اصول دکوراسیون کلاسیک باشند. اما این اصول کدامند؟ چگونه میتوان یک دکوراسیون شیک به سبک کلاسیک داشت؟ و… اگر شما هم به دنبال پاسخی برای این سوالات هستید، با ما همراه باشید.

دکوراسیون کلاسیک

۷ اصل مهم که در دکوراسیون کلاسیک باید رعایت کنید

آرامش و اصالت اولین مشخصه چنین دکوراسیونی است که با یک نگاه می توان آن را احساس کرد. قرار نیست همیشه از مبلمان حجیم یا لوازم قدیمی برای دکوراسیون خود استفاده کنید تا نشان دهید که چیدمان کلاسیک دارید. چیزی که مهم است رعایت اصول زیر است:

استفاده از مصالح و متریال درجه یک و لوکس در دکوراسیون کلاسیک

یک چیدمانی که اصالت در آن موج میزند و دیزاینی اشرافی دارد، نمی تواند از مصالح بی کیفیت و ارزان قیمت ساخته شده باشد. برای دکوراسیون کلاسیک باید به سراغ متریال طبیعی و باکیفیت بروید که ظاهری لوکس داشته باشند. متریالی همچون سنگ های مرمر، چوب درختان گردو، راش و بلوط، پارچه های ابریشمی یا پنبه مصری و… که هر کدام بهترین نمونه در دسته بندی خودشان هستند. هرچه کیفیت آنها بالاتر باشد، جلوه دکوراسیون شما هم بیشتر خواهد بود.

دکوراسیون منزل کلاسیک

گچ بری های شکیل و پر طرح در سقف و دیوارها

دیوارها و سقف خانه ای که چیدمانی به سبک کلاسیک دارد، نمی تواند ساده و بدون طرح باشد. استفاده از رنگ هم به تنهایی قدرت کافی جهت زیبا و پر ابهت نشان دادن دیوارها را ندارد. باید از گچ بری ها، قاب بندی ها و از همه مهم تر سرستون ها استفاده کنید. گچ بری یکی از اجزای جدایی ناپذیر در معماری باستانی و غربی است. می توانید از نمونه های کاذب آن هم استفاده کنید. البته در انتخاب مدل و اندازه آنها باید به ارتفاع سقف و بزرگی فضا توجه داشته باشید.

مبل های استیل و آنتیک لازمه دکوراسیون کلاسیک

خیلی از ماها دکوراسیون های کلاسیک و قدیمی را به واسطه مبلمان آن تشخیص می دهیم. چرا که همیشه از یک سبک مبلمان استفاده می شود و آن هم مدل آنتیک و استیل است. این مبل ها به صورت عتیقه بوده طراحی خارق العاده جذابی دارند. زیبایی ظاهری در کنار راحتی آنها باعث شده یک گزینه انتخابی عالی باشند. وجود دسته های منحنی پایه های بلند، منبت کاری و… روی این مبل ها پذیرایی شما را بسیار زیبا و دوست داشتنی خواهد کرد. نکته مهمی که در انتخاب مبلمان دکوراسیون کلاسیک باید در نظر بگیرید، این است که پارچه قسمتی از مبل ها حتما باید طرح دار باشد. به هیچ عنوان از پارچه های ساده برای روکش مبل کلاسیک استفاده نکنید.

دیزاین منزل کلاسیک

رعایت تقارن شرط اصلی چیدمان دکوراسیون کلاسیک

این سبک از دکوراسیون بر روی دو پایه مهم تناسب و تقارن بنا شده است. ابتدا باید نقطه کانونی فضای خود را مشخص کنید. نقطه کانونی شما در حقیقت همان محور تقارن است و باید در دو سمت آن لوازم و مبلمان را قرار دهید. چینش آنها هم باید به صورت قرینه انجام شود. یک تابلو جذاب روی دیوار، تلویزیون، شومینه وسط سالن و… میتوانند بهترین گزینه برای نقطه کانونی باشند. برای آنکه بتوانید حالت تقارن را در این چیدمان رعایت کنید بهتر است برخی از اکسسوری ها و لوازم همچون چراغ ها و اباژور ها را به صورت جفت خریداری نمایید.تناسب را هم فراموش نکنید. برای فضای بزرگ از لوازم بزرگ و فضاهای کوچک از لوازم کوچک استفاده کنید.

رنگ های تند و جیغ در دکوراسیون کلاسیک ممنوع

سبک کلاسیک آرامش مخصوص خود را دارد که تاثیر رنگ ها در برقراری آن غیر قابل انکار است. برای پایداری این آرامش باید از رنگ های خنثی، روشن و البته گرم و ملایم استفاده کنید. رنگ های شاد و جیغ که به صورت جسورانه انتخاب می شوند جایی در این دکوراسیون نخواهند داشت. سعی نکنید رنگ های متضاد همچون سفید و مشکی انتخاب کنید. تضاد در رنگ های دکوراسیون کلاسیک هم باید با تناسب و سیر ملایم باشد. از بهترین رنگ ها برای این دکوراسیون می توان رنگ های زیر را انتخاب کرد:

 • کرمی و شیری
 • بژ
 • زیتونی
 • عاجی
 • سبز زمردی
 • طلایی

در دیزاین دکوراسیون کلاسیک زیاده روی نکنید

هر دکوراسیونی نیاز به یک سری تزئینات جانبی و اکسسوری ها دارد. برای کلاسیک باید به سراغ اکسسوری های آنتیک و عتیقه بروید. لوازمی همچون مجسمه های لوکس و طرح انسان، گلدان های عتیقه، تابلو فرش ها، لوسترهای بزرگ، شمعدان ها و شمع های کشیده و… میتوانند فضایی زیبا و دوست داشتنی برای شما به ارمغان آورند.

مبلمان کلاسیک شیک

نکات مهمی که برای داشتن دکوراسیون کلاسیک شیک باید رعایت کنید:

 1. پرده های ساده انتخاب نکنید. مدل های والان دار یک ایده مناسب برای خانه شما خواهد بود.
 2. فرش های طرحدار و ترجیحا دست باف و گران قیمت تهیه کنید.
 3. میز تلویزیون ساده و ست با میز های جلومبلی انتخاب کنید. میز جلو مبلی استیل نیز میتواند گزینه ی مناسبی باشد.
 4. در قرار دادن کوسن روی مبل ها زیاده روی نکنید.
 5. فضا را همیشه مرتب و منظم نگه دارید تا جلوه چشم نوازی داشته باشد.
 6. پارچه های به کار رفته در دکوراسیون بهتر است طرح دار باشند. تناسب در طرح را هم رعایت کنید.
 7. آلات موسیقی همچون پیانو، گرام و… بهترین اکسسوری برای تزئین چنین دکوراسیونی خواهد بود.
 8. نورپردازی مناسب با سبک دکوراسیون داشته باشد. فضا نباید خیلی روشن و پر نور یا خیلی تاریک باشد.

آیا می توان برای خانه های کوچک هم از دکوراسیون کلاسیک استفاده کرد؟

خبر خوب این است که شما می توانید برای هر خانه ای در هر ابعاد و اندازه ای میتوانید از این سبک دکوراسیون استفاده کنید. فقط باید تناسب و تقارن را در فضا رعایت کنید. برای خانه های کوچک از لوازم زیادی استفاده نکنید تا فضا خفه نشود. سادگی را برای زیباتر شدن دکوراسیون خود الویت قرار دهید.