دیزاین روف گاردن

روف گاردن چیست؟

هومتاز ادمین هومتاز

روف گاردن چیست؟ نکات مهم در طراحی آن که باید بدانید

در سطوح بالا ساختمان های مختلف تجاری، مسکونی و… می توان فضاهای سبزی ایجاد کرد که به چنین فضاهایی گرین روف یا روف گاردن گفته می شود. شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید و با قراردادن یک آلاچیق در کنار آن فضای مطلوبی را برای تفریح، بازی کودکان، میزبانی از مهمانان، نگهداری از حیوانات خانگی و… ایجاد نمایید. چنین فضاهایی اگر در مقیاس های بزرگتری باشند بر روی محیط زیست و هوای آن منطقه هم تاثیرگذار خواهند بود.

چرا پشت بام خود را به روف گاردن تبدیل کنیم؟

دور بودن از فضاهای سبز در شهرهای پر جمعیت یکی از دغدغه های اصلی آپارتمان نشین ها است که با طراحی روف گاردن تا حدی می توان این دغدغه را برطرف کرد. چرا که شما در هر لحظه که اراده کنید می توانید از بودن در این فضای سبز لذت ببرید.

اگر علاقه مند به گیاهان و پرورش گل هستید، داشتن چنین فضایی به شما این امکان را می دهد تا گل های مورد علاقه خودتان، سیفی جات، درختان و هر چیزی که دوست دارید را پرورش دهید و تا حد قابل توجهی از آلودگی هوا و گازهای سمی در امان بمانید.

از آنجایی که برای این باغ کوچک در پشت بام ها از لایه ای خاک و گیاه استفاده می شود، آلودگی های صوتی به حداقل می رسد و می توانند به عنوان بافر عمل کنند. این متریال طبیعی صدا را جذب یا منحرف می کنند که در نهایت منجر به کاهش صدای محیط خواهد شد.

از دیگر مزایای چشمگیر گرین روف ها افزایش طسح گرما در خانه ها است. چرا که وجود گیاهان و لایه ای از درختان در بام خانه باعث می شود تا حرارت خورشید و شهر حکمتر به سقف برخورد کند. در نتیجه میتوانید به تعادل دمایی مناسبی در فصول مختلف تابستان و زمستان برسید.

روف گاردن جدید

انواع فضاهای سبز در روف گاردن کدامند؟

گرین روف ها با توجه به سیستمی که در آن ها به کار می رود و همچنین پوشش گیاهی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند که می توان آن ها را به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

سیستم مرکز

سیستم گسترده

سیستم جعبه گیاه یا مدولار

سیستم ترکیبی

هر یک از آن ها مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارند که با در نظر داشتن پوشش گیاهی مد نظر، متراژ پشت بام، سیستم آبرسانی و… می توان از بین آن ها انتخاب کرد.

روف گاردن

چگونه می توان یک روف گاردن جذاب و زیبا داشت؟

چه چیزی بهتر از این که در مواقع خستگی و بی حوصلگی به پشت بام خانه تان بروید و از آسمان آبی در کنار گل های رنگارنگ که فضا را معطر کرده اند، لذت ببرید. شما با طراحی روف گاردن در ساختمان خود می توانید جزئی از طبیعت را به خانه بیاورید. برای طراحی آن می توانید از ایده های جدیدی استفاده کنید که از محبوب ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت آلاچیق

داشتن یک آلاچیق یا سایه بان که بتوانید زیر آن میز و صندلی قرار دهید، می تواند استفاده از آن فضا را برایتان ساده تر کند. استفاده از میز پایه فلزی نیز در این فضا بسیار جذاب و دوست داشتنی میباشد. شما می توانید در یک عصر بهاری خودتان را به صرف یک عصرانه خوشمزه در این فضا دعوت کنید و از هیاهوی زندگی به دور باشید.

ساخت حوض فانتزی

می توانید در گوشه یا وسط روف گاردن خود از حوض های فانتزی، تک طبقه ف چند طبقه و حتی فواره و … استفاده کنید تا فضا را دلنشین تر کند. وجود حوض باعث میشود تا آبیاری گیاهان و درختان هم برایتان راحتتر باشد.

نورپردازی

وجود لامپ های مناسب برای باغ و چراغ های پر نور در روف گاردن باعث میشود تا شب های خنک تابستان را در این فضا سپری کنید و از زندگی خود لذت ببرید. قرار نیست همه جا را چراغانی کنید یا از ریسه و… استفاده کنید. نصب چند لامپ در اطراف پشت بام و همچنین چند چراغ زیر الاچیق کافی خواهد بود.

گرین گاردن

نکات ایمنی که در خصوص روف گاردن بالای خانه باید بدانید

زیبایی این فضا همگان را شگفت زده می کند. اما شما نباید تحت تاثیر این زیبایی قرار بگیرید و چشم خود را به همه چیز ببندید. روف گاردن باید دیوارهای بلندی داشته باشد. البته نه چندان بلند که نتوان به بیرون دید داشت. اما این بدین معنی نیست که شما اجازه دارید از نرده یا دیوارهای کوتاه استفاده کنید. وجود دیوارهای کوتاه مخصوصا اگر حیوان خانگی یا فرزند کوچک دارید، بسیار خطرناک خواهد بود. علاوه بر ایمنی اعضای ساختمان شما باید ایمنی خود ساختمان را هم مد نظر قرار دهید. پشت بام باید کاملا ضد نفوذ باشد تا رطوبت به سقف طبقات پایین نفوذ نکند. همچنین سیستم آبرسانی به روف گاردن باید به گونه ای در نظر گرفته شود که باعث افت فشار آب ساختمان نشود. شما باید تمامی این نکات را در نظر بگیرید و پیش از هر چیزی با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید تا بعدها مشکلی برایتان ایجاد نشود.

چگونه روف گاردن را تزئین کنیم؟

چنین فضایی بالقوه زیبا و جذاب است. اما برای آنکه جذابیت بصری آن را بیشتر کنید، می توانید از ایده های زیر بهره ببرید:

از مجسمه های سنگی استفاده کنید.

استفاده از دیوارپوش ها و کفپوش های چوبی فضا را لوکس و منحصر به فرد خواهد کرد.

می توانید از قفس پرندگان، اکواریم و انواع اکسسوری استیل طلایی و… هم برای تزئین استفاده نمایید.

دیزاین گرین گاردن

ساخت گرین روف ، تهدیدی برای ساختمان محسوب می شود؟

عهده ای از افراد نگران رویش ریشه های درختان و گیاهان در سقف و نفوذ آن ها به طبقات زیرین هستند. اما این مسئله به هیچ عنوان نگران کننده نیست. چرا که در یک لایه زیرسازی شده روی سقف رشد می کنند و قابل کنترل هستند. نکته مهمی که باید به ان توجه کنید و از آن غافل نشوید، فشاری است که روف گاردن بر ساختمان وارد می کند. چنین فضای سبزی وزن اضافه ای بر سازه وارد می کند. به همین خاطر قبل از اجرا این سقف ها باید توان ساختمان برای تحمل وزن و پشتیبانی از روف گاردن را مورد بررسی قرار دهید و سپس با توجه به شرایط ساختمان و توانایی های آن، فضای سبز دلخواه خود را طراحی کنید.