دیزاین اشپزخانه جدید

نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه

هومتاز ادمین هومتاز

جایگاه و اهمیت آشپزخانه بسیار بیشتر از دیگر قسمت های منزل شما است، چرا که تمامی اعضای خانواده به آنجا رفت و آمد دارند. به همین خاطر طراحی داخلی آشپزخانه و چیدمان آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید سلیقه تمامی افراد خانواده و همچنین نیازهای ان ها را پوشش دهد. تنها با مدیریت اصولی فضا است که می توانید دکوراسیونی شیک و جذاب در این محیط داشته باشید و بتوانید تمامی امورات را به راحتی در آن انجام دهید. اما تنها توجه به زیبایی و چیدمان فضا کافی نخواهد بود بلکه باید کیفیت هوا و تهویه، سطوح کار، محل قرار گیری لوازم، منابع انرژی و از همه مهم تر ایمنی را هم در نظر داشته باشید. اگر می خواهید یک طراحی شیک و کاربردی برای فضای داخلی آشپزخانه داشته باشید، بهتر است به این ۱۲ نکته کلیدی توجه کنید که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

مثلث جادویی در طراحی داخلی آشپزخانه

این مثلث قانون اصلی طراحی داخلی آشپزخانه است. طبق این قانون سه المان اصلی آشپزخانه یعنی سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال باید هر کدام در یکی از اضلاع مثلث قرار گیرند. شما نمی توانید دو المان را در یک ضلع بگذارید. به عبارت ساده تر آشپزخانه شما از ۴ ضلع تشکیل خواهد شد که به غیر از ضلعی که از آن وارد آشپزخانه می شوید هر یک از المان ها باید در یکی از این سه ضلع باقی مانده قرار داده شوند. با این چیدمان انرژی به درستی در فضا جریان خواهد داشت و همچنین می توانید نکات ایمنی را به درستی رعایت کنید.

طراحی داخلی اشپزخانه

ایمنی در طراحی داخلی آشپزخانه

منابعی که در آشپزخانه وجود دارند، از قبیل برق، گاز و… به صورت بالقوه خطرناک هستند و شما باید حواستان به آن ها باشد از بروز حوادث خطرناک جلوگیری کنید. قوانین بسیاری به این منظور وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

هیچ سیم برقی در نزدیکی اجاق گاز قرار نگیرد؛ چرا که احتمال ذوب شدن آن وجود دارد.

پریز و کلیدهای برق را در ارتفاع مناسب قرار دهید تا کودکان به آن ها دسترسی نداشته باشند.

قرارگیری پریز و رطوبت می تواند باعث برق گرفتگی شود، پریز ها را تا حد امکان از سینک ظرفشویی دور کنید.

درست است که هیچ یک از این موارد بر روی زیبایی دکوراسیون آشپزخانه موثر نخواهند بود اما اگر زمانی به خاطر زیبایی مجبور شدید آن ها را نادیده بگیرید به هیچ عنوان این کار را نکنید چرا که عواقب آن دامن گیر خودتان خواهد بود.

دیزاین اشپزخانه منزل

بررسی کیفیت مطلوب هوا در طراحی محیط آشپزخانه

پخت و پز یکی از مهم ترین عواملی است که باعث بوی بد آشپزخانه می شود. اما نمی توان این بو را همینطور در فضا رها کرد. شما باید در زمان طراحی داخلی آشپزخانه به فکر یک سیستم تهویه اصولی باشید. اگر در شهرهای کوچک با هوای پاک زندگی می کنید، داشتن یک پنجره می تواند چاره شما باشد. اما اگر در شهری با هوای آلوده هستید، وجود یک پنجره بیشتر از قبل باعث آلودگی هوای آشپزخانه خواهد شد. در چنین شرایطی حتما از یک هود در قسمت بالای اجاق گاز استفاده کنید. همچنین می توانید از دستگاه های ضدعفونی کننده هوا، تهویه و… هم استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون اشپزخانه

طراحی حرفه ای کابینت آشپزخانه

وجود کابینت های منظم و زیبا فضای آشپزخانه شما را لوکس و جذاب نشان خواهد داد. هرچه طراحی کابینت و قفسه ها حرفه ای باشد نظم بیشتری بر فضا حکومت می کند. چرا که هر چیز جای مخصوص خود را دارد و می توانید به راحتی در آنجا بگذارید و محیط را شلوغ نکنید. از طرفی رنگبندی کابینت ها بر فضا سازی و دلباز نشان دادن آشپزخانه تاثیر بسیار زیاد دارد. شما باید تمامی جوانب را در زمان طراحی کابینت ها در نظر بگیرید و از حداقل فضا بیشترین استفاده را ببرید تا فضایی متفاوت و کاربردی برای خود خلق نمایید. وجود یک میز ناهارخوری کوچک جذاب علی الخصوص با جنس میز استیل با صفحه سنگ طبیعی ، میتواند زیبایی اشپزخانه و کابینت های شما را دوچندان کند! از مهم ترین نکاتی که در زمان طراحی کابینت های آشپزخانه باید به آن ها توجه کنید، می توان موار زیر را نام برد:

دسترسی آسان
رنگ
ابعاد و متراژ محیط
مدیریت سطح ها

دکوراسیون اشپزخانه مدرن

نورپردازی در طراحی داخلی آشپزخانه

نور در هر فضایی معجزه می کند. قطعا کدبانو ها دوست دارند در فضایی پر نور و روشن که حسابی دلباز است آشپزی کنند نه در محیطی تاریک و خفه که حس خستگی آن ها را دو چندان می کند. شاید فکر کنید دلباز بودن آشپزخانه بستگی به متراژ آن دارد اما سخت در اشتباه هستید. در زمان طراحی داخلی آشپزخانه شما با نورپردازی مناسب و حرفه ای می توانید محیط را بزرگتر از اندازه واقعی آن نشان دهید. بازی با نور نقش بسزایی در فضایی محیط دارد و می توانید به آسانی یک آشپزخانه شیک و زیبا برای خود به ارمغان آورید. به خصوص در صورتی که در دیزاین اشپزخانه خود از صندلی اپن استیل طلایی استفاده کرده باشید، با وجود نور مناسب در فضا جلوه درخشانی به اشپزخانه شما میبخشد.

طراحی مدرن اشپزخانه

قدرت رنگ ها در دیزاین داخلی آشپزخانه

استفاده از رنگ ها براق و روشن در یک آشپزخانه کوچک می تواند آن را بسیار جذاب جلوه دهد. برعکس هرچه از رنگ های تیره در فضای بزرگ استفاده کنید، ظاهری بی روح به خود خواهد گرفت. شما بیشترین تایم را برای صرف وعده های غذایی، پخت و پز و… در این فضا سپری میکنید. بسیار مهم است که فضایی آرامش بخش و زیبا داشته باشید. این آرامش را با رنگ ها به ارمغان آورید. رنگ هایی که متناسب با سبک کابینت ها و دکوراسیون خانه شما است. اگر سبک مدرن دوست دارید رنگ های خنثی و روشن را انتخاب کنید. برای سبک مینیمال به سراغ رنگ های شاد و هیجانی بروید. برای سبک های کلاسیک هم رنگ های نود می توانند گزینه ایده آلی باشند. البته که همه چیز بستگی به نظر و سلیقه شما دارد.

طراحی داخلی آشپزخانه

کلام آخر

طراحی داخلی آشپزخانه می تواند آسایش به هنگام آشپزی را برایتان فراهم کند. از امتحان کردن طرح های جدید، رنگ های انرژی بخش و… هراس نداشته باشید. فراموش نکنید که از لوازم نو و جدید هم در دکوراسیون استفاده کنید. چرا که وسایلی همچون اجاق گاز، هود، ظرفشویی و… به مرور استفاده روغن می گیرند و تمیز کردن آن ها به عبارتی ناممکن می شود. استفاده از تجهیزات مدرن و نو که هیچ کثیفی روی آن ها وجود ندارد انرژی مثبتی را در فضا القا می کند که تا مدت ها تاثیر آن را احساس خواهید کرد.