نقش نور در دیزاین منزل

نقش نور در دکوراسیون داخلی منزل

هومتاز ادمین هومتاز

تاثیر نور در دکوراسیون داخلی منزل و نکات کلیدی که باید بدانید

برای دیدن و احساس کردن لوازم در فضای خانه، نیاز به نور دارید. نور در دکوراسیون داخلی منزل شما شرط اصلی است که باید رعایت شود. به عبارتی می توان گفت بدون نور طراحی داخلی و دکوراسیون شما معنی نخواهد داشت. اما به شرطی که به میزان مناسب و به صورت اصولی به کار گرفته شود. به این منظور بهتر است به سراغ یک متخصص بروید. اما پیش از آن باید بدانید که تاثیر نور در دکوراسیون داخلی منزل چیست؟ انواع نورپردازی کدام است؟و… برای رسیدن به پاسخ این سوالات، در ادامه همراه ما باشید.

نور در دکوراسیون منزل

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل

اگر بتوانید از نورپردازی مناسبی در دکوراسیون استفاده کنید، خانه یا محل کار شما همچون یک نگینی پر نور خواهد درخشید. یک نورپردازی غلط و به اشتباه می تواند کلیه چیدمان، ترکیب رنگی و فضاسازی شما را زیر سوال ببرد. بی شک شما هم دوست ندارید کلیه لوازم گران قیمت و با ارزشی که در دکوراسیون خود قرار داده اید، ظاهری از مد افتاده و ناجور داشته باشد که حس خوبی را به بیننده منتقل نمی کند. این نور در دکوراسیون داخلی منزل است که باعث می شود خانه شما همچون ویترینی زیبا به نظر بیاید و جلوه ای خارق العاده به خود بگیرد. پس اگر زیبایی چیدمان خانه تان برایتان مهم است، نورپردازی در آن را الویت قرار دهید.

انواع نورپردازی در دکوراسیون منزل را بشناسیم

نوری که فضای خانه شما را روشن می کند ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد. نور طبیعی شامل نور خورشید، ماه و… است که کنترل آن توسط شما انجام نخواهد شد. در مقابل نورهای مصنوعی که ابداع دست بشر هستند، وجود دارند که می توانید میزان نور آن را به دلخواه خودتان تنظیم کنید. اما تنظیم این نورها باید چگونه باشد؟ برای تنظیم بهتر باید با انواع نورپردازی آشنا شوید که عبارتند از:

نورپردازی عمومی

این نور وظیفه روشن کردن سراسر فضا را به عهده دارد. اگر میزان روشنایی آن به درستی تنظیم شود سالن و اتاق مد نظرتان بسیار روشن و دلباز خواهد بود. این درحالی است که اگر نور عمومی کمتر باشد، تضادی ایجاد خواهد شد که سبب می شود محیط دراماتیک به نظر برسد. حال انتخاب به عهده شما خواهد بود که محیطی دلگشا و روشن می خواهید؟ یا تاریک و درماتیک؟

نورپردازی وظیفه ای

شما در محیط مد نظرتان ممکن است کارهای مختلفی را انجام دهید. برای مثال: در یک اتاق مطالعه، کتاب می خوانید. برای خواندن کتاب نیاز به نور خواهید داشت. نوری که قابلیت جابه جایی دارد و صرفا در مواقع مورد نیاز از آن استفاده می کنید. به این نور، نورپردازی وظیفه ای گفته می شود. شاید نور در دکوراسیون داخلی منزل از نوع عمومی بوده و نیاز شما را برطرف سازد. اما زمانی که وارد اتاق خواب، آشپزخانه و… می شوید متوجه نیاز فضا به این نوع نور خواهید شد.

اثر نورپردازی در دکوراسیون

نورپردازی تاکیدی

یکی دیگر از انواع نور در دکوراسیون داخلی منزل، نوع تاکیدی است که باعث ایجاد سیمای ظاهری چیدمان شما می شود. هدف از این نور، روشن کردن موضعی است. باعث می شود تا یک سری از عناصر در فضا بیشتر به چشم آیند. می توانید برای جلوه بخشیدن به ویترین، تابلو ها و… از آن استفاده کنید. چراغهای توکار که باعث تاکید نور در یک نقطه می شوند هم جز این دسته از نورپردازی هستند.

نورپردازی دکوراتیو

به این نور، نورپردازی تزئینی هم گفته می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، برای تزئین فضا کاربرد دارد. می توانید به کمک آن فضا را دیزاین کنید. یک فانوس، آویز نوری، لوستر بلورین و…که باعث تزئین محیط می شود را می توان جز نورهای دکوراتیو در منزل دانست. این نوع نورپردازی در دکوراسیون مدرن که با انواع میز استیل طلایی دیزاین شده است، جلوه بسیار زیبایی به منزل بخشیده و باعث درخشش هرچه بیشتر فضا میشود.

نقش نور در دکوراسیون

نور در دکوراسیون داخلی منزل چه تاثیری روی اعضای خانواده دارد؟

نور در خانه شما معجزه می کند. این یک حقیقت غیر قابل انکار است. اما تاثیر آن تنها در زیبایی فضا و دلنشین شدن محیط نیست. بلکه می تواند دقت و تمرکز افراد را هم بیشتر کند. اعضای خانواده شما در فضایی که نورپردازی مناسبی دارد، تمرکز بیشتری دارند و می توانند با بازدهی بیشتری امور خود را انجام دهند. وجود نور مناسب سلامت چشم های شما را هم تضمین می کند و حس خستگی نخواهید داشت. استفاده از نور خیلی تند و زیاد یا نور خیلی کم می تواند آرامش روان شما را خدشه دارد کند بی آنکه متوجه این موضوع باشید. به همین خاطر برای داشتن محیطی آرام و دلباز سعی کنید از یک نور ملایم و متناسب با فضا استفاده کنید.

نقش نور در دیزاین منزل

رابطه نور محیط با تم رنگی آن

اگر بخشی از خانه شما یا تمام قسمت های آن در طول روز یک میزان نور خورشید را دریافت می کند، جز افراد خوش شانس هستید. چرا که می توانید هر تم رنگی را برای فضای خود انتخاب کنید. کار شما زمانی سخت خواهد شد که میزان ورودی نور طبیعی به قسمت های مختلف خانه با یکدیگر فرق داشته باشد.

بخشی از خانه که نور صبحگاهی و ملایم را دریافت می کند فضای آرامش بخش تری دارد. می توانید برای این قسمت از رنگ های انرژی بخش همچون تناژهای مختلف سبز و زرد و آبی و دیگر رنگ های پاستیلی استفاده کنید. همچنین با قرار دادن مبل تکنفره پایه استیل طلایی در چنین فضاهایی ، میتوانید گوشه ای دنج در منزل خود ایجاد نمایید.

قسمت هایی از خانه ممکن است در تایم صبح دلیگر باشد اما رفته رفته با نور عصرگاهی روشن و گرم می شود. برای ایجاد تعادل در این قسمت ها و کاهش سردی محیط می توانید از رنگ های گرم و صمیمی همچون کرمی، تناژهای قهوه ای و… استفاده نمایید.

اثر نورپردازی در دکوراسیون

سخن آخر

نور در دکوراسیون داخلی منزل نقش بسیار مهمی دارد. اما باید بدانید که علاوه بر نوع نور و میزان روشنایی آن، جهت نور نیز در جلوه دکوراسیون شما اهمیت زیادی دارد. باید چیدمان خود را متناسب با نور تنظیم کنید. انجام این کار برای نورمصنوعی بسیار اسان است چرا که می توانید نور و همچنین مبلمان را به آسانی جابه جا کنید و در یک شرایط مناسب بچینید. اما وقتی پای نور آفتاب به میان می آید، کار کمی سخت خواهد بود. چرا که منبع نور شما ثابت بوده و تنها می توانید مبلمان را جابه جا کنید. تاثیر نور را دست کم نگیرید تا بتوانید یک دیزاین شکیل و جذاب به خانه خود ببخشید.

نورپردازی در دکوراسیون منزل