چیدمان منزل

۶ راز مهم برای چیدمان منزل حرفه ای و لوکس که باید بدانید!

هومتاز ادمین هومتاز

قرار نیست حتما یک طراح داخلی حرفه ای باشید تا به این رازها پی ببرید. آگاهی از اصول و قوانین چیدمان منزل به شما کمک می کند تا احساس رضایت و آرامش بیشتری در فضا خانه داشته باشید. یک نگاهی به اطراف بیندازید و خانه تان را رصد کنید. دلتان یک تغییر دکوراسیون جذاب نمی خواهد؟ اشکال چیدمان و دیزاین شما در چیست؟ آیا جای مبلمان را عوض کنید، بهتر نخواهد شد؟ و… با ما همراه باشید تا نحوه الویت بندی در چیدمان منزل و رازهای آن را بدانیم که هیچکس تا به حال به ما نگفته است.

برای چیدمان منزل نقطه کانونی فضا را مشخص کنید

زمانی که وارد سالن می شوید، اولین چیزی که نگاه شما را به خود جلب می کند، نقطه کانونی چیدمان منزل شما خواهد بود. ممکن است یک شومینه یا حتی تلویزیون یا مبل باشد. معمولا بزرگ ترین شی در دکوراسیون، نقطه کانونی بوده و در مرکز قرار میگیرد. می توانید بسته به نظر خودتان آن را هم تعیین کنید. توجه داشته باشید که هر فضایی تنها یک مرکز کانونی دارد. پس سعی نکنید تلویزیون هایی با ابعاد بزرگ تر را در مقابل مبلمان سلطنتی بزرگ قرار دهید، هرچند که متراژ بزرگتری در اختیار داشته باشید.

بهترین چیدمان منزل

الویت بندی اصل مهم چیدمان شما خواهد بود

برای چیدن لوازم منزل، بیش از هر چیزی به سراغ بزرگترین جز آن فضا بروید. برای مثال، بزرگترین وسیله چیدمان در اتاق خواب تخت خواب است و در سالن پذیرایی به مبل ها دلالت می کند. در ابتدا محل قرارگیری عناصر مهم و بزرگ را مشخص کنید. سپس با رعایت فاصله مناسب به سراغ دیگر اجزا بروید. به عنوان مثال:

  • فاصله میز تلویزیون استیل تا مبلمان، باید سه برابر ابعاد تلویزیون باشد.
  • بهتر است مبل ها با فاصله ۳۰ سانتی متری از یکدیگر قرار گیرند. تا فضای ایده آلی برای گفتگو وجود داشته باشد.
  • مبلمان را با فاصله ۱۵ الی ۳۰ سامنتی متری از دیوار قرار دهید.
  • میز ناهارخوری بهتر است در بخش مرکزی سالن باشد و از هر سمت با دیوار حدود ۱۲۰ سانتی متر فاصله داشته باشد. اگر محیط به این اندازه بزرگ نیست، می توان این فاصله را تا ۹۰ سانتی متر هم کاهش داد.
  • کمترین فاصله ای که تخت شما باید با ورودی داشته باشد هم برابر با ۹۰ سانتی متر است.

این فواصل زمانی که مساحت شما در فضا بیشتر باشد امکانپذیر خواهد بود و در غیر این صورت برای مکان های کوچک می توان تا حدی از آن چشم پوشی کرد. اما برای فضاهای کوچک هم نباید همه چیز را به هم بچسبانید و بدون فاصله قرار دهید.

ایده چیدمان منزل

مسیر تردد خودتان را مشخص نمایید

تردد شما در خانه و مسیر رفت و آمدتان از کدام سمت خواهد بود؟ این مسیر باید کاملا مشخص باشد و با لوازم بزرگ و مبلمان جلوی آن بسته نشود. عرض مسیر شما باید به صورت استاندارد و برابر با ۷۵ سامتی متر باشد. البته بسته به متراژ فضا میتواند بیشتر هم باشد اما نباید از ۱۲۰ سامتی متر تجاوز کند. نکته مهمی که در این خصوص باید بدانید این است که این مسیر بهتر است از کنار مبلمان و لوازم منزل باشد نه از بخش مرکزی آن، تا رفت و آمد راحتتری داشته باشید. در صورتی که این مسیر از میان مبلمان است، می توانید فضا را از هم تفکیک کنید و در دو سمت آن دو چیدمان متفاوت داشته باشید.

آسایش و راحتی اهل خانه را مد نظر داشته باشید

چیدمان منزل نباید مانع از آرامش و آسایش شما در خانه شود. همه چیز زیبایی نیست. پس با توجه به نیاز و راحتی خودتان می توانید برخی از قسمت ها را تغییر دهید. یا اگر بخواهید می توانید در گوشه ای از سالن یک میز و صندلی برای مطالعه خود داشته باشید که یک آباژور بلند هم کنار آن قرار داده شده است. وجود کنج های جذاب متناسب با سلیقه شما میتواند دکوراسیون خانه تان را از این چیزی که هست بهتر کند و احساس شادی بیشتری در محیط داشته باشید.

کنتراست در جزئیات برای چیدمان خانه را دست کم نگیرید

برای متفاوت بودن و جذابیت بصری چیدمان منزل نیاز نیست شاخ غول بشکنید. کافی است کمی خلاقیت داشته باشید و به شکل درست از آن استفاده کنید. وجود خطوط نوک تیز یا منحنی های زیبا در تزئینات و دیزاین محیط میتواند بسیار چشم نواز باشد. اما زمانی که بحث کنتراست یا همان تضاد به میان می آید، باید بتوانید از هر دو آن ها به صورت یکسان در محیط استفاده کنید. بدین معنی که نباید تمامی خطوط به کار رفته در فضا منحنی یا صاف و تیز باشد. بلکه باید به صورت ترکیبی از هر دو آن ها به میزان مورد نیاز استفاده کنید. این کنتراست در رنگ ها هم صدق می کند. یک ترکیب حرفه ای و زیبا می تواند یک چیدمان خارق العاده را برایتان به ارمغان آورد.

چیدمان منزل ایرانی

با رنگ ها بازی کنید

بازی با رنگ بسیار مهیج است.قرار نیست چون حتما رنگ سبز دوست دارید همه جای دکوراسیون شما آغشته به این رنگ باشد. می توانید به کمک رنگ های دیگر همچون کرمی و سفید و زرد در کنار سبز یک تم رنگ منحصر به فرد داشته باشید. رنگ های دیگر هم به همین شکل خواهد بود. استفاده از تنها یک یا دو رنگ ممکن است بعد از مدتی کسل کننده باشد اما زمانی که از یک ترکیب به نسبت مناسب استفاده می کنید، تا همیشه برایتان کارایی خواهد داشت. رنگ های روشن در کنار رنگ های خنثی ترکیبی است که هیچگاه از مد نمی افتد و برای تمامی سبک ها هم مناسب است.

چیدمان منزل ایرانی

خانه شما محل استراحت و زندگی شما است. باید احساس مثبت در آن داشته باشید. این احساس به لطف چیدمان منزل اصولی بسیار بیشتر خواهد بود. در زمان چیدمان و دیزاین فضا به سبک دکوراسیون هم توجه کنید. قاعدتا سبک های مدرن و مینیمال به لوازم کمتری در قیاس با دیگر سبک ها نیاز دارند و فضا شما بازتر خواهد بود. سلیقه شخصی تان را هم از یاد نبرید. قرار نیست همه چیز طبق اصول از پیش تعیین شده باشد. هر چیزی را که دوست دارید در هر جایی که بخواهید می توانید قرار دهید اما زیاده روی نکنید.